יועץ בטיחות  

בכל בניין שנמצא בשלבי תכנון ובניה יש צורך להתייחס גם לנושא של סיכונים שונים כמו שריפות וכדומה, וכאן בדיוק נכנס תפקידו של יועץ יועץ בטיחות הבטיחות. למעשה יועץ הבטיחות הוא האדם שאחראי על גיבוש אסטרטגיה למניעת שריפות, והוא גם האדם שיוכל להכין תיק שטח עבור הבניין. מטרת תיק השטח היא לקבוע כיצד יש לפעול במקום בעת תרחישים כמו שריפות או פינוי וחילוץ בחירום. בתיקים כאלה מופיע מידע שכולל את תיאור המערכת במקום ואת הנהלים לבדיקת המערכות השונות כך שיש להם משמעות אדירה.

עמידה בתקנים

כאשר רוצים לבחור יועץ בטיחות לבניין שנמצא בשלבי בנייה יש לשים לב היטב אל מי פונים, כי יועץ הבטיחות חייב להיות תמיד מעודכן בכל החוקים והנהלים החדשים ביותר שיש. ישנן דרישות ברורות ביותר הן מבחינת כיבוי שריפות והן מבחינת תרחישים אחרים, ויועץ הבטיחות הוא זה שאחראי על הנושא הזה בבניין. התפקיד שלו מהותי ולכן הוא חייב להישאר תמיד מעודכן בכל החידושים בנושא.

תכנון הבטיחות במבנה

יועץ הבטיחות משתלב בעבודת הבנייה לא רק כאשר הבניין עצמו גמור, אלא להיפך, כאשר רק מתכננים אותו. יועץ הבטיחות הוא זה שצריך להעלות לראש סדר העדיפויות את תכנון הבטיחות במבנה, בין אם זה כולל את פתחי המילוט, את גישת הכבאים למקום בעת הצורך או כל דבר אחר. כמו כן, הוא יהיה האחראי על קבלת טופס 4 משירותי הכבאות והוא זה שבסופו של דבר יקבל את האישור הסופי לתכנון הבטיחותי של הבניין כולו.